Setkání na Malé Atlantidě 18,.19.8.2018

Bez obalu

Dost často se lidé ptají, co mohou udělat pro Českou zemi, pro planetu a pro otevírání vědomí jiných lidí. Odpověď je většinou stejná - začni sám u sebe. Což je sice pravdivá, ale dost kulišácká odpověď. Ne každý totiž nacítil, jaké je jeho poslání zde na Zemi, takže je to na duchovní rovině spíše o hledání. Přinášíme zde návrh, jak lze jednoduše pomoci planetě. Je to o tom odepřít si trochu toho pohodlí, ale jinak je to velmi snadné. Jedná se o nakupování potravin "bez obalu".

bezobalu1           bezobalu5    

Před časem vzniklo celosvětové hnutí Zero Waste (nulový odpad) a má již svoje pobočky i v České republice. Jde o to, omezit odpady, které vznikají při mnohdy zbytečném mnohavrstevnatém balení potravin. Princip spočívá v tom, že zákazník si přinese vlastní obaly, do kterých si ve specializovaném obchodě nechá odvážit potraviny. Trochu jsem pátrala a našla jsem několik prodejen v ČR, které se specializují na prodej potravin bez obalu. Odkazy na prodejny: http://bezobalu.org, https://www.weefsworld.eu.Je jich zatím jako šafránu, tudíž mají smysl pro ty zákazníky, kteří bydlí poblíž. Dojet si tedy pro takové potraviny autem několik desítek kilometrů postrádá smysl, jak z časových a finančních důvodů, tak i proto, že během cesty jaksi zamoříme prostředí výfukovými plyny, nehledě na pocuchané nervy při parkování v centru měst.

bezobalu2  bezobalu3

co tedy s tím

Pokud nemáme v okolí žádnou Zero Waste prodejnu, i tak lze při troše snahy situaci s obaly částečně řešit. Co se týče balených potravin, vybírejme takové, které jsou zabaleny v papíru, kartonu či skle. Na volně ložené potraviny jako je zelenina nebo pečivo můžeme použít vlastní papírové sáčky či látkové pytlíky. Totéž platí, pokud jdeme nakupovat na farmářské trhy, kde bychom automaticky měli podat trhovci vlastní obal. Nejhorší je to s tekutým obsahem. Doporučujeme zcela vyloučit pet lahve a pokud není zbytí, vytřídit plasty k recyklaci. Asi nemusím připomínat, že je zcela zbytečné kupovat balenou vodu. I kdyby nakrásně byl obsah z čistých hlubinných vrtů, plastový obal a způsob konzervace vodu zcela znehodnotí.  Udělejte si raději procházku ke studánce se skleněnou nebo keramickou dózou. 

odpad1   odpad2

Kdykoliv máme nutkání si vybrat v obchodě potravinu nebo nápoj v plastovém obalu, měli bychom si vizualizovat tyto obrázky hory plastů v mořích a oceánech. Nejhorší situace je v Severním Pacifiku, kde podmořské proudy přitahují "plastovou polévku", která se táhne od Kalifornie až téměř po Japonsko. Odhaduje se, že zde plave 100 miliónů tun plastového odpadu. Je to tak tragická situace, že už ji nemůže přehlížet ani vládnoucí systém. Proto vznikl projekt postavit z těchto odpadků obytný ostrov. 

odpad3    ostrov z odpadů