Setkání na Malé Atlantidě 18,.19.8.2018

Film Kněžna Libuše - totální paskvil

Minulý týden jsem shlédla film Kněžna Libuše (The Pagan Queen), Historický / Drama / Fantasy, USA / Česko, 2009, 99 min.

Líba

Mělo mě už zarazit to, že tvůrcem filmu je USA a film je v anglickém originále s českými titulky!!! Na druhou stranu to ve mně vyvolalo zvědavost, jak se režisér z naprosto odlišného historicko společenského prostředí popasuje s něčím tak národně intimním, jako je pověst o kněžně Libuši. Nepopasoval. Jasně že ne, ani nemohl. Jednak na ten pokus měl žalostně malý rozpočet, což je ze scén naprosto evidentní. Zřejmě mu v rozpočtu nezbylo ani na to, aby nechal vyrobit repliku Kazína, Tetína a Libušína a nechat je animátory virtuálně zasadit do českých lesů. Místo toho ségry věčně pobíhaly v lese, až to někdy vypadalo, že nemají kam hlavu složit a důležité státní výnosy činila kněžna z nějakého šutru v lese. Ovšem měla u toho čisťoučké krásně zdobené středověké roucho, které si ani věčným pobíháním po lese a v bažinách nezašpinila. Její vztah s Přemyslem Oráčem byl také poněkud zvláštní a vachrlatý, Líba za ním jezdila vždycky za úplňku a léhala s ním na ovčích rounech v dřevěné chalupě. Když pak párkrát nedorazila, neb jí to státnické povinnosti nedovolily, Přemek se rozhodl, že už ho Líba dostatečně nemiluje a dal to dokupy s bojovnicí Vlastou. Pak pro něj dala Líba poslat, jakože bude českým knížetem, tak se zase na Vlastu vykašlal a odjel na Vyšehrad. To ovšem neměl dělat, neboť Vlasta se zdravě naštvala, usoudila, že Přéma je zmetek, co akorát podvádí její kámošku Libuši a rozpoutala dívčí válku. Nějakou dobu holky řádily, pak to vzal Přemek pevně do rukou, Vlastu zapíchnul a holky rozprášil.

Libuši to v manželství s Přemkem moc neladilo, s vypětím sil zplodili syna Nezamysla, pak se chvíli dohadovali, jestli mají teda tu Prahu vystavět nebo ne, Líba mrkla do budoucnosti, viděla ten chaos v Praze ve 21.století, psychicky to nedala a utopila se v mělké říčce, kde jí bylo po kolena.

Přéma

Tolik o obsahu filmu. Uf.

Ještě přikládám komentář z diskuze na https://www.csfd.cz/:

Je mi opravdu velkou záhadou, možná ještě větší než všechny staré pověsti české dohromady, jaké museli mít amíci pohnutí mysli, když si řekli: "Natočíme staré pověsti české." Notabene, když ani neví, kde to Československo leží? Už vidím, jak se Constantin Werner probudil o půlnoci za úplňku a říká si "Natočím velký film, jehož sláva hvězd se dotýká..." Bohužel - film má klasickou stopáž, takže velký rozsahem není a svým přínosem a obsahem velký není už vůbec. A že by se jeho sláva hvězd dotýkala? Otázka do debaty:-) Celý klan pod vedením Libuše čítal zhruba 20 osob, Líba vládla ze šutru a do toho jí remcali neskuteční "komici" s vážnou tváří Vašut a Kříž. Mimochodem Vašutovo věčné "čengliš" Yeeaaah mě opravdu bavilo:-) Když už jsem u toho - právě tihle dva konůpci mě tam vadili ze všeho nejvíc... Co ale musím pochválit, tak jsou určitě exteriéry a scenérie, kde se točilo - krásné lesy a z geologického úhlu pohledu celkem radost pohledět. Takže ve výsledku se u mě Pagan Queen té jedné hvězdy opravdu dotýká....