Setkání na Malé Atlantidě 18,.19.8.2018

Jak putovalo 50€

Do našeho zahradnictví přijela paní ze Slovenska nakoupit speciální rostliny. Zeptala se, zda nám nevadí, když zaplatí v eurech. Přepočítali jsme tedy částku na eura a inkasovali padesátieurovou bankovku. Vystavili jsme účtenku, platbu zavedli do účetnictví a odvedli 21% DPH. Bankovku jsme dali do pokladničky, kde ležela několik dnů. Pak přijel řemeslník udělat nám nějaké odborné práce a nevadilo mu, když jsme mu zaplatili právě touto padesátieurovou bankovkou. 

Další příběh bankovky je smyšlený, ale celkem odpovídá možné realitě. Řemeslník přinesl bankovku domů a dal jí manželce. Jeho žena byla zrovna objednaná ke kadeřnici, kde zaplatila touto bankovkou. Kadeřnice zaplatila dodavateli za kosmetické přípravky. Ten vyplatil instalatéra, instalatér koupil šperk pro milenku, klenotník si zaplatil masáž a masérka si přišla do zahradnictví koupit okrasný keř.

euro

50€ oběhlo 7 živnostníků a dostalo se zase zpátky k nám. Všech 7 podnikatelů z této bankovky zaplatilo 21% DPH a 15% daň, celkem 18 eur, v přepočtu 396 Kč.  Při našem malém kolečku z této jediné bankovky zaplatilo 7 živnostníků celkem 2772 Kč, což je více než dvojnásobek hodnoty samotné bankovky.

Ani si netroufnu spočítat, kolik inkasuje stát z celého objemu peněz v oběhu. Nenechme se zotročovat přes peníze.