Setkání na Malé Atlantidě 18,.19.8.2018

Reportáž z potní chýše

Z pátku 24.4. na sobotu 25.4.2020 proběhl na Malé Atlantidě první letošní obřad potní chýše. Díky karanténní situaci jsme tento rituál prováděli pouze pro jednu příchozí osobu, dohromady jsme byli tedy pouze tři - dvě ženy a jeden muž, který byl i zároveň vedoucím obřadu. Museli jsme tedy obřad přizpůsobit pro takto malé společenství. V současnosti jsou již karanténní podmínky uvolněny, proto můžeme na další obřad přivítat více účastníků. 

Čarovná plošina - potní chýše

Obřad  se konal v areálu Malé Atlantidy na místě, kterému říkáme Čarovná plošina. Tento prostor je částečně zatravněný a částečně zalesněný a je od obytného prostoru vzdálen asi 2 minuty chůze. Celá plošina je ze všech stran obklopená lesy a zaručuje maximální ticho a soukromí. To naprosté ticho jsem si uvědomila ve chvíli, kdy jsme již seděli v chýši a v dáli zazněl štěkot psa. Ten štěkot byl jako hlasitý šíp, který prorazil vzduch a za chvíli vše zase ztichlo posvátným tichem. Ten den bylo těsně po novoluní, všude neproniknutelná tma, osvětlená jen miliardami hvězd... (a sem tam nějakým satelitem :-). Podařilo se nám zahlédnout dva neobvyklé světelné úkazy - jednou něco, co vypadalo jako meteorit, ale na to bylo příliš nízko. Spíše to byla taková světelná koule řítící se oblohou. Za nějakou chvíli zase "viselo" velké světlo západně od nás. Že by se někdo přiletěl podíval, co tam ti pozemšťané vyvádějí? 

konstrukce potní chýše

Obřad zahájil vedoucí vytvořením ochranného kruhu okolo chýše a ohniště. Ochranný rituál provedl opravdu pečlivě podle starých keltských tradic, kruh byl zabezpečen solí, zapečetěn dýkou a vykouřen vonnými vykuřovadly. Mág vyzval všechny destruktivní a neprospěšné energie k odchodu z posvátného kruhu a požádal o ochranu místní dévické síly, strážce živlů a světových stran a patronku tohoto prostoru. Poté nás vyzval, abychom odložili oděv, požádali o svolení vstoupit a malým otvorem jsme se vsunuli do potní chýše, kde už hřály první kameny. V chýši byl umístěn malý oltářík s potřebami pro mága a my jsme se rozmístili kolem díry s kameny. 

Tradice obřadu potní chýše je u nás převzatá od indiánských inipi, ale podobné zvyky jsou známy i u jiných národů, například u Keltů. My jsme se rozhodli uskutečnit rituál po vzoru starých Keltů. Rozdělili jsme obřad na tři části - uctění boha (tvůrčí síly mužské polarity), bohyně (tvůrčí síly ženské polarity) a ducha (vše zaštiťující jednoty). Posvátné číslo Keltů je trojka, trojjedinost a stabilita. Na rozdíl od jiných variant obřadů potní chýše jsme doporučili přijímat co nejvíc tekutin. Pitím vody dochází k proplachování organismu až na buněčnou úroveň. Voda v buňkách zachytává informace a vyplavuje nežádoucí látky a energie z těla. Kam potom s tím, zeptáte se. No přeci po sebe. S vědomím, že odplouvají škodliviny z mého těla, posílám tuto vodu zpět Matce Zemi.

Připraveno na rituál

A už tady byla první várka rozpálených kamenů, které okamžitě a citelně zvedly vnitřní teplotu. Vedoucí musel obstarávat jak organizaci obřadu, tak i sloužil jako ohnivec - udržoval oheň a nosil rozžhavené kameny do chýše. V našem případě tří účastníků to bohužel nebylo možné jinak udělat. Měli jsme uvnitř komfortně místa, mohli jsme si pohodlně sednout i lehnout. Jakmile byl vchod uzavřen, vedoucí posypal bylinami žhavé kameny a polil vodou. Zvedla se vodní pára obohacená esencemi z bylin a pomalu se rozprostírala kolem nás. Vedoucí nás vyzval, abychom nahlas či v duchu vyslovili, čeho se chceme dnes v potní chýši zbavit a odevzdat Zemi a co bychom si osobně pro sebe přáli. Po vyslovení tohoto přání každým účastníkem se ozvalo sborové staniž se. Najednou byla přestávka, poodhrnutými dveřmi dovnitř zavanul svěží noční vzduch a vedoucí už nesl na lopatě další kamarády, nažhavené nám pomoci v naší očistě.

V druhém kole jsme si vzájemně přáli vše prospěšné, štěstí, lásku, pochopení a v posledním třetím kole jsme svoji pozornost zaměřili na přání lidstvu jako takovému.

Už je večer

Najednou bylo po půlnoci a my jsme se začali cítit vyčerpaní náročným rituálem a upřímně, měli jsme toho už plné kecky, jak se říká. Mág tedy ukončil obřad, poděkovali jsme a po čtyřech, hlavou napřed jsme jeden po druhém vylézali ven z dělohy Matky Země. V blízkosti už byla připravená vana s vodou, kde se zájemci mohli smočit nebo se opláchnout. Ještě chvíli jsme seděli na lavičkách kolem ohně a každý sám vnitřně si zpracovával proběhnuté zážitky. 

Vnitřek potní chýše

Dovolím si zde popsat některé svoje osobní zážitky. Měla jsem záměr, že využiji čas v chýši na meditaci a vnitřní mentální čištění. Ale nebyla jsem schopna díky velkému teplu se odpoutat od fyzického těla a dostatečně se uvolnit. Byla jsem jenom tady a teď. Jen já a horko. Já a těžký dech. Já a kameny. Já a děloha kolem mě. Nic jsem nechtěla, po ničem jsem netoužila, jenom jsem byla. A co bych si přála na příští obřad potní chýše? Více účastníků a více tepla. Cítím, že čím extrémnější podmínky, tím extrémnější zážitek a tím větší konfrontace sama se sebou. Vadila mi nahota? Vůbec ne, bylo to naprosto přirozené, normální a správné.

Stavba potní chýše

 Pro zjištění dalších termínů potní chýše prosím pište na mala.atlantida@email.cz. Nebo volejte Shantiho 721783130