Setkání na Malé Atlantidě 18,.19.8.2018

Soběstačnost

soběstačnost v energiích, topení a potravinách

První věc, kterou je potřeba vědět, že soběstačnost nikdy nemůže být stoprocentní a že k soběstačnosti jsou (bohužel) potřeba peníze a lidská pracovní síla.

My na Malé Atlantidě můžeme vyprávět desítky příběhů z naší sedmileté snahy o soběstačnost. Pokusy, omyly, neuvážená rozhodnutí, překážky od systému, sousedů, dny hojnosti střídající se se dny nedostatku. Desítky přečtených článků, knih, poslechnutých přednášek na téma soběstačnost a snahy o uvedení do praxe.  V této části se s vámi chceme podělit o získané zkušenosti.

Naše začátky

Před sedmi lety jsme se ve složení Shanti, Liběna a malý syn (tehdy 6let) přestěhovali na krásné místo v mystickém kraji Džbánsko. Část pozemků jsme koupili a část si pronajali, dohromady máme nyní ve správě 5 hektarů. Všechny peníze získané za prodej předchozí nemovitosti jsme použili na nákup zmíněných pozemků a nezůstalo nám vůbec nic. Liběna (ukvapeně) opustila lukrativní zaměstnání, Shanti přišel o zakázky svojí firmy z posledního místa bydliště. Neměli jsme v podstatě nic. Naštěstí jsme měli na pozemcích starší plantáž vánočních stromků, takže jsme nějaké finanční prostředky získali z jejich prodeje. Postupně jsme zrekonstruovali část staré hospodářské stavby, která stojí na pozemcích, na bydlení. Používali jsme ten nejlevnější dostupný materiál, něco jsme získali z demolice jiných budov, něco jsme dostali. Neměli jsme téměř žádné nářadí. Založili jsme zeleninovou zahrádku, ovocný sad, pořídíli si slepice a ovečky. Nadřeli jsme se jako mezci, šetřili jsme každou korunu, nemohli jsme se věnovat žádným koníčkům, kupovat knihy, jezdit na kurzy, o dovolených ani nemluvě. Zařídili jsme si malé zahradnictví, které nám neslo jentaktak na přežití. Za tři roky jsme sice byli téměř soběstační, ale za jakou cenu?

V době, kdy už se stávající stav začal podepisovat na mentálním rozpoložení Liběny a hrozilo rozpadnutí celé soběstačné myšlenky, poslal nám Vesmír Luboše.  Z kamaráda se postupně stal téměř člen rodiny, pomáhal nám, inspiroval a dodával sílu. V Shantim okamžitě rozeznal velkou duši a dodnes se obdivuje jeho znalostem, rozhledu a moudrosti. On rozhýbal myšlenku Malé Atlantidy, kterou jsme sice už dávno měli v hlavách, ale pro svoje ukotvení v každodenních starostech o přežití jsme neměli sílu ji realizovat.

Hospodářská budova na Malé Atlantidě

Energie

Náš dům je připojen k elektrické rozvodné síti, což se nám příliš nezamlouvá, takže pracujeme na osamostatnění i v této oblasti. Možností alternativních zdrojů elektrické energie je více, od ostrovní solární elektrárny přes větrnou elektrárnu až po parní stroj. Nejvíce nás však oslovují takové alternativy, jako je MAGRAV od pana Keshe či jiné volné zdroje energie z nulového bodu (vakua). Tato technologie již dávno existuje, avšak systém ji nepustí, protože by přišel o jeden z hlavních nástrojů ovládání lidských bytostí. Přesto existují nadšenci a kutilové, kteří sestrojují různé přístroje na transformaci volné energie v elektrickou. Pokud je mezi čtenáři někdo, kdo má znalosti tohoto typu a chtěl by se pustit do výstavby generátoru, je u nás na Malé Atlantidě vítán. Poskytneme mu veškeré zázemí pro jeho práci.

free-energy

Vytápění

Nyní používáme na vytápění klasická krbová kamna na dřevo. K pozemkům patří i část lesa, proto zatím nemusíme řešit nedostatek dřeva. Jak se začne naše komunita rozrůstat,  plánujeme vybudovat rozvodný topný systém založený buď na klasickém krbovém výměníku, či využít alternativní zdroj energie k elektrickému vytápění.

oheň

 Potraviny

V současné době máme z vlastních zdrojů: ovoce, zeleninu, brambory, maso, vejce a med. Vyrábíme si džemy, sirupy, nakládanou zeleninu, víno, medovinu, V realizaci je pořízení krávy na produkci mléka a mléčných výrobků. Ostatní kupujeme. Máme vlastní zdroj výborné pitné vody. V realizaci jsou také sklípky na dlouhodobé uskladnění potravin.

Sklizeň rajčat
Zdraví

K lekaři v podstatě nedocházíme (aby nás nevylekal). Výjimkou bylo několik případů zranění, která vyžadovala chirurgický zásah. Sbíráme bylinky a z nich mícháme bylinné směsi. Vyrábíme tinktury a masti Dáváme důraz na prevenci, cvičíme jógu, jsme většinu dne na čerstvém vzduchu a klademe důraz na zavodnění harmonizovanou vodou.

bylinky

Drogerie

Pěstujeme mydlici lékařskou (saponaria), z jejichž kořenů se dá vyrobit základní hmota na mýdlo a prací prášky.

saponaria-officinalis

Jak dosáhnout co největší soběstačnosti

Jediná možnost na dosažení co největší soběstačnosti je sdružování lidí. Není v silách jedince nebo rodiny vybudovat funkční soběstačné hospodářství. Zatímco v komunitním způsobu života každý jednotlivec přispěje ve prospěch celku svými konkrétními znalostmi, dovednostmi či fyzickou silou. Nejen že hospodářství bude vzkvétat, ale vzniknou i přebytky, se kterými komunita může obchodovat. Komunita může také nabízet vzdělávání, pobyty na farmě pro zájemce, mohou vzniknout řemeslné dílny a další aktivity. Ze získaných prostředků se nakoupí stroje, vybavení, knihy, financuje se vzdělávání a cestování. Podmínkou je však zbavit se vlastnění. Pracovat pro svoji realizaci a zároveň ve prospěch všech. Tak jako to bývalo za dob našich moudrých předků Slovanů.

Co je ještě potřeba: