Setkání na Malé Atlantidě 18,.19.8.2018

Symbolika růže

Tato květina byla složitě spojena s našimi představami o lásce a kráse a jako taková si užila sdružení s několika bohyňami, mezi nimiž jsou Inanna, Ishtar, Afrodita, Venuše, Lakshmi, Chloris, Cybele, Flora, Demeter, Astarte, Aurora Hecate. Růže má také sdružování s několika bohy, Cupidem, Dionysiem, Erosem, Marsem a Bacchusem. Existuje jedno další Božstvo, které přišlo k hlubokému spojení se symbolikou růží a to je bohyně Isis. 

rose

Tím ,čím je pro východní tradici lotos ,je pro tradici západní růže. Růže je symbolem dokonalosti ,osvícení a tajemství. Růže je též symbolem Afroditiným a Venušiným a tak podobně jako pentagram představuje Božské ženství ,mateřství a lásku. Také křesťanství přejalo růži jako symbol Marie ,královny nebes. Soustředné okvětní lístky růže symbolizují otáčející se kolo života a magickou spirálu věčnosti. Střed růže představuje hluboké tajemství vesmíru ,zdroj ,který způsobuje pohyb a osu kolem které se vše otáčí. Ne náhodou se kruhovým mozaikám na oknech či stropech starých budov říká rozety a modlitebním korálkům Matky Boží růženec.
Barva květu a počet okvětních lístků může do značné míry měnit význam tohoto symbolu. Například z alchymie známe růži červeno-bílou ,která představuje světlo a čin ,a nevyhnutelnou
dualitu ,kterou je třeba překlenout pro vytvoření celku. Mystický řád Rosenkruciánů zase používá symbol pětilisté růže a kříž přičemž čtyřka kříže společně s pěti okvětními lístky růže ,tvoří číslo devět ,které bylo posvátné už starým Keltům.
Pětilistá růže v kombinaci s pentagramem tvoří tzv. Růžový pentagram ,který prý chrání před vnitřní rozpolceností a pomáhá zachovávat mlčenlivost a tajemství. Růži ,jako symbol mlčenlivosti můžeme vidět i v lidovém zvyku jízdy králů ,kde vyvolený ověnčený král drží v ústech růži ,aby nemohl promluvit. V Německu se zas dříve zavěšovala růže nad místo ,kde se vedli hovory ,které měli zůstat v tajnosti.
Kromě pětilisté růže se můžeme také setkat s růží čtyřlistou symbolizující čtyři živly a stabilitu ,s růží šestilistou (symbol makrokosmu) a jednadvacetilistou značící ovládnutí božského principu.
V lidové magii nesměla růže chybět při kouzlech přivolávajících lásku či krásu.
 
Růže také symbolizuje ženskou vaginu.
rose2
 
Zdroj: http://moje-kniha-stinu.blog.cz/0908/ruze